Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 598 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC; STEPTRONIC SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 6,7 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 9,1 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| CO2 Emissions | 156 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | DSC III |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | — |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ○ Optional |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ○ Optional |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ○ Optional |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Steering Col Height Adj | Not Available |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 175/65 R15 H |
| Tyre Rear | 175/65 R15 H |
Comfort & Interior
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 3 723 mm |
| Width | 1683-1913 |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Ground Clearance | 139 mm |
| Kerb Weight | 1 185 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 560 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 10,7 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | ○ Optional |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 680 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 75 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 25000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the MINI ONE Steptronic?
The MINI ONE Steptronic is priced from R216 580 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all MINI ONE variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the MINI ONE Steptronic?
Official combined fuel consumption is 6.7, with urban driving at 9.1 and highway at 5.3. The 40 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the MINI ONE Steptronic have?
The MINI ONE produces 72kW@6000 of power and 153Nm@3000 of torque from its 1598 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the MINI ONE Steptronic come with?
The MINI ONE comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 25 000 km.