Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 598 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC; STEPTRONIC SEQUENTIAL MANUAL MODE; PADDLES |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 6,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 9,5 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| CO2 Emissions | 159 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | DSC |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | Not Available |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ○ Optional |
| Cruise Control | Not Available |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | YES; 1 |
| Auto Headlamps | ○ Optional |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | REAR |
| Electric Folding Mirrors | ○ Optional |
| Heated Mirrors | ○ Optional |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/45 R17 |
| Tyre Rear | 205/45 R17 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ◆ Partial |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 3 734 mm |
| Width | 1683-1892 |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Ground Clearance | 134 mm |
| Kerb Weight | 1 205 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 280 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | ○ Optional |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 240 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 75 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 25000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the MINI ROADSTER Cooper S Steptronic?
The MINI ROADSTER Cooper S Steptronic is priced from R383 101 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all MINI ROADSTER variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the MINI ROADSTER Cooper S Steptronic?
Official combined fuel consumption is 6.8, with urban driving at 9.5 and highway at 5.3. The 50 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the MINI ROADSTER Cooper S Steptronic have?
The MINI ROADSTER produces 135kW@5500 of power and 240Nm@1600 of torque from its 1598 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the MINI ROADSTER Cooper S Steptronic come with?
The MINI ROADSTER comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 25 000 km.