Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 499 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | CVT |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 7,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| Fuel Range | 625 km |
| CO2 Emissions | 172 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/55 R18 |
| Tyre Rear | 225/55 R18 |
Dimensions & Weight
| Length | 4 680 mm |
| Width | 1 840 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Ground Clearance | 214 mm |
| Kerb Weight | 1 455 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 090 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | std |
Warranty & Service
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 75 000 km |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Mitsubishi Destinator Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Mitsubishi Destinator 1.5t GLS CVT?
The Mitsubishi Destinator 1.5t GLS CVT is priced from R489 990 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Mitsubishi Destinator variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Mitsubishi Destinator 1.5t GLS CVT?
Official combined fuel consumption is 7.2 l/100km. The 45 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the Mitsubishi Destinator 1.5t GLS CVT have?
The Mitsubishi Destinator produces 120 kW of power and 250 Nm of torque from its 1499 cc petrol engine, driving the front wheels. That torque figure makes a difference when towing or overtaking at speed.
What warranty and service plan does the Mitsubishi Destinator 1.5t GLS CVT come with?
The Mitsubishi Destinator comes with a 5 year / unlimited kilometres warranty. A service plan covering 5 years (over 75 000 km) is included. Services are due every 15 000 km.