Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 499 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | CVT |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 6,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 42 L |
| Fuel Range | 677 km |
| CO2 Emissions | 146 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/55 R18 |
| Tyre Rear | 225/55 R18 |
Comfort & Interior
| Leather Seats | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Ground Clearance | 193 mm |
| Kerb Weight | 1 250 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 730 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,4 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 21 ° |
| Departure Angle | 35 ° |
| Load Capacity | 480 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 45 000 km |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Mitsubishi Outlander Sport Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Mitsubishi Outlander Sport 1.5 Exceed CVT?
The Mitsubishi Outlander Sport 1.5 Exceed CVT is priced from R499 990 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Mitsubishi Outlander Sport variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Mitsubishi Outlander Sport 1.5 Exceed CVT?
Official combined fuel consumption is 6.2 l/100km. The 42 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the Mitsubishi Outlander Sport 1.5 Exceed CVT have?
The Mitsubishi Outlander Sport produces 77 kW of power and 141 Nm of torque from its 1499 cc petrol engine, driving the front wheels. That torque figure makes a difference when towing or overtaking at speed.
What warranty and service plan does the Mitsubishi Outlander Sport 1.5 Exceed CVT come with?
The Mitsubishi Outlander Sport comes with a 5 year / unlimited kilometres warranty. A service plan covering 3 years (over 45 000 km) is included. Services are due every 15 000 km.