Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 498 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 13,1 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 16,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 9,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| CO2 Emissions | 284 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | VEHICLE DYNAMIC CONTROL |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | 4 |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Side Airbags Front | Not Available |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | X |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 225/45 R18 91W |
| Tyre Rear | 245/45 R18 96W |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 315 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 330 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Ground Clearance | 115 mm |
| Kerb Weight | 1 629 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 820 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 10,8 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 130 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the NISSAN 350Z Roadster?
The NISSAN 350Z Roadster is priced from R520 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all NISSAN 350Z variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the NISSAN 350Z Roadster?
Official combined fuel consumption is 13.14, with urban driving at 16.22 and highway at 9.06. The 80 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the NISSAN 350Z Roadster have?
The NISSAN 350Z produces 230kW@6800 of power and 358Nm@4800 of torque from its 3498 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the NISSAN 350Z Roadster come with?
The NISSAN 350Z comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 30 000 km.