Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 696 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED CLOSE-RATIO MANUAL; SYNCHRO REV CONTROL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 11,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 16,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 72 L |
| CO2 Emissions | 268 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO; B/TOOTH; C/CO |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | BI-XENON |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | YES (1) |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 245/40 R19 94W |
| Tyre Rear | 275/35 R19 96W |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ◆ Partial |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 250 mm |
| Width | -1 845 mm |
| Height | 1 325 mm |
| Wheelbase | 2 550 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 520 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 885 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 140 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the NISSAN 370Z 3.7 Roadster Navigation?
The NISSAN 370Z 3.7 Roadster Navigation is priced from R611 500 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all NISSAN 370Z variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the NISSAN 370Z 3.7 Roadster Navigation?
Official combined fuel consumption is 11.2, with urban driving at 16.2 and highway at 8.3. The 72 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the NISSAN 370Z 3.7 Roadster Navigation have?
The NISSAN 370Z produces 245kW@7000 of power and 363Nm@5200 of torque from its 3696 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the NISSAN 370Z 3.7 Roadster Navigation come with?
The NISSAN 370Z comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.