Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 0 cc |
| Cylinders | 0 |
| Fuel Type | ELECTRIC |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 1 |
| Gearbox Details | SINGLE SPEED GEAR REDUCTION |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 0 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO; CRUISE; PHONE |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | Not Available |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Tyre Front | 205/55 R16 |
| Tyre Rear | 205/55 R16 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 445 mm |
| Width | -1 770 mm |
| Height | 1 550 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 1 493 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 890 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 720 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the NISSAN LEAF EV?
The NISSAN LEAF EV is priced from R446 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all NISSAN LEAF variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the NISSAN LEAF EV?
As a ELECTRIC, the NISSAN LEAF uses both an electric motor and a combustion engine. Combined fuel consumption is rated at 0. Actual consumption depends on how much of your driving is in EV mode.
What warranty and service plan does the NISSAN LEAF EV come with?
The NISSAN LEAF comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.