Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 796 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 9,5 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 13,3 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 52 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195/60 R15 |
| Tyre Rear | 195/60 R15 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 288 mm |
| Width | 1 709 mm |
| Height | 1 465 mm |
| Wheelbase | 2 611 mm |
| Ground Clearance | 125 mm |
| Kerb Weight | 1 181 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 710 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 10,3 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 500 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the OPEL ASTRA CARAVAN 1.8 16v Comfort?
The OPEL ASTRA CARAVAN 1.8 16v Comfort is priced from R192 100 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all OPEL ASTRA CARAVAN variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the OPEL ASTRA CARAVAN 1.8 16v Comfort?
Official combined fuel consumption is 9.46, with urban driving at 13.34 and highway at 7.25. The 52 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the OPEL ASTRA CARAVAN 1.8 16v Comfort have?
The OPEL ASTRA CARAVAN produces 92kW@5600 of power and 170Nm@3800 of torque from its 1796 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the OPEL ASTRA CARAVAN 1.8 16v Comfort come with?
The OPEL ASTRA CARAVAN comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.