Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 598 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 6,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 8,8 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 56 L |
| CO2 Emissions | 159 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | — |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/45 R18 |
| Tyre Rear | 235/45 R18 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 658 mm |
| Width | -1 814 mm |
| Height | 1 500 mm |
| Wheelbase | 2 685 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 0 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 460 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 60 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the OPEL ASTRA SEDAN 1.6t Cosmo?
The OPEL ASTRA SEDAN 1.6t Cosmo is priced from R284 500 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all OPEL ASTRA SEDAN variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the OPEL ASTRA SEDAN 1.6t Cosmo?
Official combined fuel consumption is 6.8, with urban driving at 8.8 and highway at 5.6. The 56 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the OPEL ASTRA SEDAN 1.6t Cosmo have?
The OPEL ASTRA SEDAN produces 132kW@5500 of power and 230Nm@2200 of torque from its 1598 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the OPEL ASTRA SEDAN 1.6t Cosmo come with?
The OPEL ASTRA SEDAN comes with a 60 year / 120 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.