Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 248 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 4,6 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 5,9 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 3,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | Not Available |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ○ Optional |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | X |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | OUTER REAR |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | X |
| Lane Departure Warning | X |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | MANUAL |
| Steering Col Reach Adj | MANUAL |
| Tyre Front | 185/65 R15 |
| Tyre Rear | 185/65 R15 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1737-1944 |
| Height | 1 489 mm |
| Wheelbase | 2 511 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 210 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 565 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 10,6 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 700 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the OPEL CORSA 1.3 CDTI Enjoy 5-DOOR?
The OPEL CORSA 1.3 CDTI Enjoy 5-DOOR is priced from R168 520 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all OPEL CORSA variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the OPEL CORSA 1.3 CDTI Enjoy 5-DOOR?
Official combined fuel consumption is 4.6, with urban driving at 5.9 and highway at 3.8. The 45 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the OPEL CORSA 1.3 CDTI Enjoy 5-DOOR have?
The OPEL CORSA produces 66kW@4000 of power and 200Nm@1750 of torque from its 1248 DIESEL engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the OPEL CORSA 1.3 CDTI Enjoy 5-DOOR come with?
The OPEL CORSA comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.