Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 398 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 4,5 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 5,8 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 3,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 185/65 R15 |
| Tyre Rear | 185/65 R15 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 748 mm |
| Height | 1 502 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 194 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | — |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 20000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the PEUGEOT 207 1.4 HDI XR 5-DOOR?
The PEUGEOT 207 1.4 HDI XR 5-DOOR is priced from R142 500 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all PEUGEOT 207 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the PEUGEOT 207 1.4 HDI XR 5-DOOR?
Official combined fuel consumption is 4.5, with urban driving at 5.8 and highway at 3.8. The 50 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the PEUGEOT 207 1.4 HDI XR 5-DOOR have?
The PEUGEOT 207 produces 50kW@4000 of power and 160Nm@2000 of torque from its 1398 DIESEL engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the PEUGEOT 207 1.4 HDI XR 5-DOOR come with?
The PEUGEOT 207 comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 20 000 km.