Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 598 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 7,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 10 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| CO2 Emissions | 167 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | Not Available |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 225/40 R18 |
| Tyre Rear | 225/40 R18 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 440 mm |
| Height | 0 mm |
| Wheelbase | 0 mm |
| Ground Clearance | 116 mm |
| Kerb Weight | 0 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 60 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the PEUGEOT 308 CC 1.6 THP?
The PEUGEOT 308 CC 1.6 THP is priced from R358 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all PEUGEOT 308 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the PEUGEOT 308 CC 1.6 THP?
Official combined fuel consumption is 7.2, with urban driving at 10 and highway at 5.5. The 60 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the PEUGEOT 308 CC 1.6 THP have?
The PEUGEOT 308 produces 115kW@6000 of power and 240Nm@1400 of torque from its 1598 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the PEUGEOT 308 CC 1.6 THP come with?
The PEUGEOT 308 comes with a 60 year / 100 000 km warranty. Services are due every 30 000 km.