Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 946 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 10,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 15 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 67 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/45 R18 |
| Tyre Rear | 235/45 R18 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | DRIVER |
Dimensions & Weight
| Length | 4 815 mm |
| Width | 1 868 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 724 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 0 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 020 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 12 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the PEUGEOT 407 3.0 V6 Coupe?
The PEUGEOT 407 3.0 V6 Coupe is priced from R379 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all PEUGEOT 407 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the PEUGEOT 407 3.0 V6 Coupe?
Official combined fuel consumption is 10.2, with urban driving at 15 and highway at 7.3. The 67 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the PEUGEOT 407 3.0 V6 Coupe have?
The PEUGEOT 407 produces 155kW@6000 of power and 290Nm@3750 of torque from its 2946 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the PEUGEOT 407 3.0 V6 Coupe come with?
The PEUGEOT 407 comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 30 000 km.