Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 996 cc |
| Engine Layout | boxer |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | rear |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 15,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 63 L |
| Fuel Range | 415 km |
| CO2 Emissions | 347 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ○ Optional |
| Central Locking | ○ Optional |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Isofix | ○ Optional |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ○ Optional |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/35 R20 |
| Tyre Rear | 315/30 R21 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Lumbar Support | ○ Optional |
Dimensions & Weight
| Length | 4 570 mm |
| Width | 18 522 033 mm |
| Height | 1 279 mm |
| Wheelbase | 2 457 mm |
| Ground Clearance | 76 mm |
| Kerb Weight | 1 462 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 765 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | coupe |
| Turning Circle | 10,4 m |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 303 kg |
| Load Volume | 135 373 L |
Warranty & Service
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Porsche 911 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Porsche 911 Gt3 (992.2)?
The Porsche 911 Gt3 (992.2) is priced from R4 722 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Porsche 911 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Porsche 911 Gt3 (992.2)?
Official combined fuel consumption is 15.2 l/100km. The 63 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the Porsche 911 Gt3 (992.2)?
The Porsche 911 has a boot capacity of 135 front + 373 rear l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Porsche 911 Gt3 (992.2) have?
The Porsche 911 produces 375 kW of power and 450 Nm of torque from its 3996 cc petrol engine, driving the rear wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the Porsche 911 Gt3 (992.2) come with?
The Porsche 911 comes with a 2 year / unlimited kilometres warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every 15 000 km.