Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 386 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL FLAT 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED AUTOMATIC; TIPTRONIC SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 11 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 16,3 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 64 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | Not Available |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/40 R18 Z |
| Tyre Rear | 265/40 R18 Z |
Comfort & Interior
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 341 mm |
| Width | 1 801 mm |
| Height | 1 305 mm |
| Wheelbase | 2 415 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 340 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 630 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 410 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 60 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 60000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the PORSCHE CAYMAN 3.4 S Tiptronic?
The PORSCHE CAYMAN 3.4 S Tiptronic is priced from R730 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all PORSCHE CAYMAN variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the PORSCHE CAYMAN 3.4 S Tiptronic?
Official combined fuel consumption is 11, with urban driving at 16.3 and highway at 7.9. The 64 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the PORSCHE CAYMAN 3.4 S Tiptronic have?
The PORSCHE CAYMAN produces 217kW@6250 of power and 340Nm@4600 of torque from its 3386 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the PORSCHE CAYMAN 3.4 S Tiptronic come with?
The PORSCHE CAYMAN comes with a 60 year / 100 000 km warranty. Services are due every 60 000 km.