Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 996 cc |
| Engine Layout | V |
| Cylinders | 8 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol-electric hybrid |
| Hybrid Drivetrain | plug-in hybrid electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 2,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| Fuel Range | 92 km |
| CO2 Emissions | 47 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 810 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ○ Optional |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Passenger) | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ✓ Standard |
| Isofix | ○ Optional |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Night Vision | ○ Optional |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Air Suspension | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 275/35 R21 |
| Tyre Rear | 325/30 R21 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Heated Seats Rear | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Lumbar Support | ○ Optional |
Dimensions & Weight
| Length | 5 054 mm |
| Width | 19 372 165 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 950 mm |
| Ground Clearance | 126 mm |
| Kerb Weight | 2 365 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 795 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 441 |
| Body Type | fastback |
| Folding Rear Seat | opt |
| Turning Circle | 11,4 m |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 430 kg |
| Load Volume | 4 211 255 L |
Warranty & Service
| Warranty Period | 2 vehicle / 6 hybrid battery |
| Warranty Distance | unlimited vehicle / 120000 hybrid battery Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Porsche Panamera Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid (g3)?
The Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid (g3) is priced from R4 896 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Porsche Panamera variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the real-world range of the Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid (g3)?
The Porsche Panamera is a petrol-electric hybrid. The manufacturer-rated range is 92 in electric mode Km. Real-world range varies with speed, temperature, climate control use and driving style.
What is the boot space of the Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid (g3)?
The Porsche Panamera has a boot capacity of 421-1255 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid (g3) have?
The Porsche Panamera produces 575 kW of power and 1000 Nm of torque from its electric motor, driving all four wheels. Electric motors deliver their full torque instantly, making for strong off-the-line acceleration.
What warranty and service plan does the Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid (g3) come with?
The Porsche Panamera comes with a 2 vehicle / 6 hybrid battery year / unlimited vehicle / 120000 hybrid battery warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every 15 000 km.