Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | electric cc |
| Fuel Type | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | electric |
| Drive Wheels | rear |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 16.7-19.7 kWh/100km l/100km |
| Fuel Tank Capacity | 89 L |
| Fuel Range | 503 590 km |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 810 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ○ Optional |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Passenger) | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ○ Optional |
| Central Locking | ○ Optional |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ○ Optional |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ○ Optional |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Night Vision | ○ Optional |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Air Suspension | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/55 R19 (opt 245/45 R20 / opt 265/35 R21) |
| Tyre Rear | 275/45 R19 (opt 285/40 R20 / opt 305/30 R21) |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Heated Seats Rear | ○ Optional |
| Ventilated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Lumbar Support | ○ Optional |
Dimensions & Weight
| Length | 4 963 mm |
| Width | 19 662 144 mm |
| Height | 1 379 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Kerb Weight | 2 090 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 795 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 441 |
| Body Type | fastback |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11.7 (11.2 with opt rear-axle steering) m |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 705 kg |
| Load Volume | 84 407 L |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator |
Compare Porsche Taycan Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Porsche Taycan Taycan?
The Porsche Taycan Taycan is priced from R2 989 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Porsche Taycan variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the real-world range of the Porsche Taycan Taycan?
The Porsche Taycan is a electric. The manufacturer-rated range is 503-590 electric Km. Real-world range varies with speed, temperature, climate control use and driving style.
What is the boot space of the Porsche Taycan Taycan?
The Porsche Taycan has a boot capacity of 84 front + 407 rear l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Porsche Taycan Taycan have?
The Porsche Taycan produces 300 kW of power and 410 Nm of torque from its electric motor, driving the rear wheels. Electric motors deliver their full torque instantly, making for strong off-the-line acceleration.
What warranty and service plan does the Porsche Taycan Taycan come with?
The Porsche Taycan comes with a 2 year / unlimited kilometres warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every service interval indicator km.