Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 955 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 7 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 9 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | BEAM |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | XENON |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/50 R17 |
| Tyre Rear | 225/50 R17 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 560 mm |
| Width | -2 077 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Kerb Weight | 1 525 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 249 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 2 063 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 60 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the RENAULT GRAND SCENIC 2.0 DCI BOSE AT?
The RENAULT GRAND SCENIC 2.0 DCI BOSE AT is priced from R384 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all RENAULT GRAND SCENIC variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the RENAULT GRAND SCENIC 2.0 DCI BOSE AT?
Official combined fuel consumption is 7, with urban driving at 9 and highway at 5.9. The 60 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the RENAULT GRAND SCENIC 2.0 DCI BOSE AT have?
The RENAULT GRAND SCENIC produces 110kW@4000 of power and 360Nm@2000 of torque from its 1955 DIESEL engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the RENAULT GRAND SCENIC 2.0 DCI BOSE AT come with?
The RENAULT GRAND SCENIC comes with a 60 year / 150 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.