Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 397 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 6,6 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 8,8 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| CO2 Emissions | 153 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | ○ Optional |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/55 R16 |
| Tyre Rear | 205/55 R16 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1808-2037 |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Kerb Weight | 1 195 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 728 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 024 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 60 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the RENAULT MEGANE COUPE 1.4 TCE Dynamique + Satnav?
The RENAULT MEGANE COUPE 1.4 TCE Dynamique + Satnav is priced from R254 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all RENAULT MEGANE COUPE variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the RENAULT MEGANE COUPE 1.4 TCE Dynamique + Satnav?
Official combined fuel consumption is 6.6, with urban driving at 8.8 and highway at 5.3. The 60 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the RENAULT MEGANE COUPE 1.4 TCE Dynamique + Satnav have?
The RENAULT MEGANE COUPE produces 96kW@5500 of power and 190Nm@2250 of torque from its 1397 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the RENAULT MEGANE COUPE 1.4 TCE Dynamique + Satnav come with?
The RENAULT MEGANE COUPE comes with a 60 year / 150 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.