Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 999 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 3 |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 4,3 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 4,9 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 3,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 33 L |
| CO2 Emissions | 112 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | Not Available |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | — |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ○ Optional |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ○ Optional |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | Not Available |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 155/60 R15 |
| Tyre Rear | 175/55 R15 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 2 695 mm |
| Width | 1339-1559 |
| Height | 1 542 mm |
| Wheelbase | 1 867 mm |
| Ground Clearance | 100 mm |
| Kerb Weight | 750 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 020 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 8,8 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 340 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | — |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 20000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the smart fortwo 1.0 Coupe PURE MHD?
The smart fortwo 1.0 Coupe PURE MHD is priced from R153 500 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all smart fortwo variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the smart fortwo 1.0 Coupe PURE MHD?
Official combined fuel consumption is 4.3, with urban driving at 4.9 and highway at 3.9. The 33 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the smart fortwo 1.0 Coupe PURE MHD have?
The smart fortwo produces 52kW@5800 of power and 92Nm@4500 of torque from its 999 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the smart fortwo 1.0 Coupe PURE MHD come with?
The smart fortwo comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 20 000 km.