Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 197 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 5,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 32 L |
| Fuel Range | 593 km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 155 R13 C |
| Tyre Rear | 155 R13 C |
Comfort & Interior
| Leather Seats | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 3 675 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 825 mm |
| Wheelbase | 2 350 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 935 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 540 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 2 |
| Body Type | panel van |
| Turning Circle | 9 m |
Warranty & Service
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Suzuki Eeco Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Suzuki Eeco 1.2 P/V?
The Suzuki Eeco 1.2 P/V is priced from R231 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Suzuki Eeco variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Suzuki Eeco 1.2 P/V?
Official combined fuel consumption is 5.4 l/100km. The 32 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the Suzuki Eeco 1.2 P/V have?
The Suzuki Eeco produces 59 kW of power and 104 Nm of torque from its 1197 cc petrol engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the Suzuki Eeco 1.2 P/V come with?
The Suzuki Eeco comes with a 3 year / 100 000 km warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every 15 000 km.