Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 197 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | CVT |
| Drive Wheels | front |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 4,6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 37 L |
| Fuel Range | 804 km |
| CO2 Emissions | 107 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 185/65 R15 |
| Tyre Rear | 185/65 R15 |
Dimensions & Weight
| Length | 3 860 mm |
| Width | 1 735 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 450 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Kerb Weight | 945 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 375 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | hatch |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 9,6 m |
Warranty & Service
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 200 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 4 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Suzuki Swift Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Suzuki Swift 1.2 GLX CVT?
The Suzuki Swift 1.2 GLX CVT is priced from R296 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Suzuki Swift variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Suzuki Swift 1.2 GLX CVT?
Official combined fuel consumption is 4.6 l/100km. The 37 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the Suzuki Swift 1.2 GLX CVT?
The Suzuki Swift has a boot capacity of 265-580-948 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Suzuki Swift 1.2 GLX CVT have?
The Suzuki Swift produces 60 kW of power and 112 Nm of torque from its 1197 cc petrol engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the Suzuki Swift 1.2 GLX CVT come with?
The Suzuki Swift comes with a 5 year / 200 000 km warranty. A service plan covering 4 years (over 60 000 km) is included. Services are due every 15 000 km.