Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 487 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol-electric hybrid |
| Hybrid Drivetrain | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | CVT |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 4,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| Fuel Range | 1 222 km |
| CO2 Emissions | 102 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/60 R18 |
| Tyre Rear | 235/60 R18 |
Dimensions & Weight
| Length | 4 600 mm |
| Width | 1 855 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Ground Clearance | 201 mm |
| Kerb Weight | 1 710 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 230 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Turning Circle | 11,2 m |
Off-Road Capability
| Load Volume | 705 L |
| Towing Capacity | 1 000 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 3 vehicle / 8 hybrid battery |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 6 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Toyota RAV4 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Toyota RAV4 ?
The Toyota RAV4 is priced from R770 500 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Toyota RAV4 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the real-world range of the Toyota RAV4 ?
The Toyota RAV4 is a petrol-electric hybrid. The manufacturer-rated range is 1222 Km. Real-world range varies with speed, temperature, climate control use and driving style.
What is the towing capacity of the Toyota RAV4 ?
The Toyota RAV4 has a braked towing capacity of 1000 Kg. Unbraked trailer limits are lower - check the owner manual for the exact figure. Always ensure your trailer and tow vehicle combination stays within the legal rated capacity.
How much power does the Toyota RAV4 have?
The Toyota RAV4 produces 176 kW of power and 221+e Nm of torque from its electric motor, driving all four wheels. Electric motors deliver their full torque instantly, making for strong off-the-line acceleration.
What warranty and service plan does the Toyota RAV4 come with?
The Toyota RAV4 comes with a 3 vehicle / 8 hybrid battery year / 100000 vehicle / 160000 hybrid battery warranty. A service plan covering 6 services (over 90 000 km) is included. Services are due every 15 000 km.