Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 984 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED DSG |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 7,4 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 10 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ○ Optional |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ○ Optional |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/40 R18 |
| Tyre Rear | 225/40 R18 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 213 mm |
| Width | 1 779 mm |
| Height | 1 501 mm |
| Wheelbase | 2 578 mm |
| Ground Clearance | 89 mm |
| Kerb Weight | 1 393 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 10,9 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | ELECTRIC |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 350 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the VOLKSWAGEN GOLF VI 2.0 TSI DSG?
The VOLKSWAGEN GOLF VI 2.0 TSI DSG is priced from R331 800 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all VOLKSWAGEN GOLF VI variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the VOLKSWAGEN GOLF VI 2.0 TSI DSG?
Official combined fuel consumption is 7.4, with urban driving at 10 and highway at 5.9. The 55 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the VOLKSWAGEN GOLF VI 2.0 TSI DSG have?
The VOLKSWAGEN GOLF VI produces 155kW@5100 of power and 280Nm@1800 of torque from its 1984 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the VOLKSWAGEN GOLF VI 2.0 TSI DSG come with?
The VOLKSWAGEN GOLF VI comes with a 36 year / 120 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.