Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 398 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 6,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 8,1 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| CO2 Emissions | 147 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | Not Available |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | — |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | Not Available |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | Not Available |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 175/65 R14 |
| Tyre Rear | 175/65 R14 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 198 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 467 mm |
| Wheelbase | 2 462 mm |
| Ground Clearance | 115 mm |
| Kerb Weight | 1 085 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 10,6 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 737 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | O |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the VOLKSWAGEN POLO VIVO SEDAN 1.4 Trendline?
The VOLKSWAGEN POLO VIVO SEDAN 1.4 Trendline is priced from R133 365 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all VOLKSWAGEN POLO VIVO SEDAN variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the VOLKSWAGEN POLO VIVO SEDAN 1.4 Trendline?
Official combined fuel consumption is 6.2, with urban driving at 8.1 and highway at 5.1. The 45 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the VOLKSWAGEN POLO VIVO SEDAN 1.4 Trendline have?
The VOLKSWAGEN POLO VIVO SEDAN produces 63kW@5000 of power and 132Nm@3600 of torque from its 1398 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the VOLKSWAGEN POLO VIVO SEDAN 1.4 Trendline come with?
The VOLKSWAGEN POLO VIVO SEDAN comes with a 36 year / 120 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.