Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 984 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL, AUTO CLUTCH, SEQ MANUAL MODE |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 7,6 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 10,5 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| CO2 Emissions | 179 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | ○ Optional |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | REAR |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/40 R18 |
| Tyre Rear | 235/40 R18 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | FRONT + REAR |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 256 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 404 mm |
| Wheelbase | 2 578 mm |
| Ground Clearance | 113 mm |
| Kerb Weight | 1 318 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 11 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 006 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the VOLKSWAGEN SCIROCCO 2.0 TSI Sportline DSG?
The VOLKSWAGEN SCIROCCO 2.0 TSI Sportline DSG is priced from R336 500 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all VOLKSWAGEN SCIROCCO variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the VOLKSWAGEN SCIROCCO 2.0 TSI Sportline DSG?
Official combined fuel consumption is 7.6, with urban driving at 10.5 and highway at 5.9. The 55 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the VOLKSWAGEN SCIROCCO 2.0 TSI Sportline DSG have?
The VOLKSWAGEN SCIROCCO produces 147kW@5100 of power and 280Nm@1700 of torque from its 1984 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the VOLKSWAGEN SCIROCCO 2.0 TSI Sportline DSG come with?
The VOLKSWAGEN SCIROCCO comes with a 36 year / 120 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.