Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 319 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 5 |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED AUTOMATIC |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 13,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 18,7 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 68 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ? |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 225/50 R16 |
| Tyre Rear | 225/50 R16 |
Comfort & Interior
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 413 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Kerb Weight | 1 565 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 11,7 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 262 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 40000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the VOLVO C70 2.3t T5 Cabriolet AT?
The VOLVO C70 2.3t T5 Cabriolet AT is priced from R484 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all VOLVO C70 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the VOLVO C70 2.3t T5 Cabriolet AT?
Official combined fuel consumption is 13.24, with urban driving at 18.68 and highway at 10.15. The 68 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the VOLVO C70 2.3t T5 Cabriolet AT have?
The VOLVO C70 produces 176kW@5100 of power and 330Nm@2400 of torque from its 2319 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the VOLVO C70 2.3t T5 Cabriolet AT come with?
The VOLVO C70 comes with a 12 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 40 000 km.