Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 799 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 6,9 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 8,9 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| CO2 Emissions | 163 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | VSA |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | COMPUTER |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/55 R16 |
| Tyre Rear | 205/55 R16 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ◆ Partial |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 245 mm |
| Width | 1765-2046 |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Kerb Weight | 1 211 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 750 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11,7 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 352 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the HONDA CIVIC 1.8 I-VTEC EXI 5-DOOR?
The HONDA CIVIC 1.8 I-VTEC EXI 5-DOOR is priced from R249 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all HONDA CIVIC variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the HONDA CIVIC 1.8 I-VTEC EXI 5-DOOR?
Official combined fuel consumption is 6.9, with urban driving at 8.9 and highway at 5.7. The 50 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the HONDA CIVIC 1.8 I-VTEC EXI 5-DOOR have?
The HONDA CIVIC produces 103kW@6300 of power and 174Nm@4300 of torque from its 1799 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the HONDA CIVIC 1.8 I-VTEC EXI 5-DOOR come with?
The HONDA CIVIC comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.