Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 498 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 13,1 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 16,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 9,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 225/45 R18 91W |
| Tyre Rear | 245/45 R18 96W |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 310 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 320 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Ground Clearance | 115 mm |
| Kerb Weight | 1 545 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 820 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 10,8 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 235 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 50 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the NISSAN 350Z Coupe?
The NISSAN 350Z Coupe is priced from R398 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all NISSAN 350Z variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the NISSAN 350Z Coupe?
Official combined fuel consumption is 13.14, with urban driving at 16.22 and highway at 9.06. The 80 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the NISSAN 350Z Coupe have?
The NISSAN 350Z produces 206kW@6200 of power and 363Nm@4800 of torque from its 3498 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the NISSAN 350Z Coupe come with?
The NISSAN 350Z comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 30 000 km.