Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 800 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL FLAT 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | 7-SPEED PDK |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 10,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 15,8 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 67 L |
| CO2 Emissions | 247 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | — |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | ○ Optional |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | BI-XENON |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ○ Optional |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/35 R19 Z |
| Tyre Rear | 305/30 R19 Z |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
Dimensions & Weight
| Length | 4 435 mm |
| Width | -1 852 mm |
| Height | 1 300 mm |
| Wheelbase | 2 350 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 510 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 585 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 10,9 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 105 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 40000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the PORSCHE 911 3.8 GTS 4 Coupe PDK?
The PORSCHE 911 3.8 GTS 4 Coupe PDK is priced from R1 269 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all PORSCHE 911 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the PORSCHE 911 3.8 GTS 4 Coupe PDK?
Official combined fuel consumption is 10.2, with urban driving at 15.8 and highway at 7.5. The 67 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the PORSCHE 911 3.8 GTS 4 Coupe PDK have?
The PORSCHE 911 produces 300kW@7300 of power and 420Nm@4400 of torque from its 3800 UNLEADED engine, driving all four wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the PORSCHE 911 3.8 GTS 4 Coupe PDK come with?
The PORSCHE 911 comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 40 000 km.