Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 591 cc |
| Engine Layout | boxer |
| Cylinders | 6 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol-electric hybrid |
| Hybrid Drivetrain | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | rear |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 10,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 63 L |
| Fuel Range | 589 km |
| CO2 Emissions | 244 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ○ Optional |
| Central Locking | ○ Optional |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Night Vision | ○ Optional |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/35 R20 |
| Tyre Rear | 315/30 R21 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Lumbar Support | ○ Optional |
Dimensions & Weight
| Length | 4 553 mm |
| Width | 18 522 033 mm |
| Height | 1 301 mm |
| Wheelbase | 2 450 mm |
| Kerb Weight | 1 645 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 965 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 222 |
| Body Type | coupe |
| Folding Rear Seat | opt |
| Turning Circle | 10,9 m |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 320 kg |
| Load Volume | 135 373 261 L |
Warranty & Service
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Porsche 911 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Porsche 911 Carrera 4 GTS (992)?
The Porsche 911 Carrera 4 GTS (992) is priced from R3 780 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Porsche 911 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the real-world range of the Porsche 911 Carrera 4 GTS (992)?
The Porsche 911 is a petrol-electric hybrid. The manufacturer-rated range is 589 Km. Real-world range varies with speed, temperature, climate control use and driving style.
What is the boot space of the Porsche 911 Carrera 4 GTS (992)?
The Porsche 911 has a boot capacity of 135 front + 373 rear (261 with opt rear seats) l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Porsche 911 Carrera 4 GTS (992) have?
The Porsche 911 produces 398 kW of power and 610 Nm of torque from its electric motor, driving all four wheels. Electric motors deliver their full torque instantly, making for strong off-the-line acceleration.
What warranty and service plan does the Porsche 911 Carrera 4 GTS (992) come with?
The Porsche 911 comes with a 2 year / unlimited kilometres warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every 15 000 km.