Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 995 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | 8-SPEED DOUBLE CLUTCH |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 6,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 7,4 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 6,6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| CO2 Emissions | 167 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ○ Optional |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | BI-XENON |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/50 R18 Z |
| Tyre Rear | 275/45 R18 Z |
Comfort & Interior
| Heated Seats | DRIVER |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | DRIVER |
Dimensions & Weight
| Length | 4 970 mm |
| Width | 1931-2114 |
| Height | 1 418 mm |
| Wheelbase | 2 920 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 980 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 485 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 1 153 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 90 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 10000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the PORSCHE PANAMERA 3.0 S Hybrid Tiptronic?
The PORSCHE PANAMERA 3.0 S Hybrid Tiptronic is priced from R1 210 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all PORSCHE PANAMERA variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the PORSCHE PANAMERA 3.0 S Hybrid Tiptronic?
Official combined fuel consumption is 6.8, with urban driving at 7.4 and highway at 6.6. The 80 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the PORSCHE PANAMERA 3.0 S Hybrid Tiptronic have?
The PORSCHE PANAMERA produces 245kW@5500 of power and 440Nm@3000 of torque from its 2995 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the PORSCHE PANAMERA 3.0 S Hybrid Tiptronic come with?
The PORSCHE PANAMERA comes with a 36 year / 90 000 km warranty. Services are due every 10 000 km.