Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 4 806 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | 7-SPEED DOUBLE CLUTCH |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 12,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 18 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 100 L |
| CO2 Emissions | 286 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ○ Optional |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | BI-XENON |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/40 R20 Z |
| Tyre Rear | 295/35 R20 Z |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | FRONT |
Dimensions & Weight
| Length | 4 970 mm |
| Width | 1931-2114 |
| Height | 1 418 mm |
| Wheelbase | 2 920 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 995 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 500 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 1 250 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 90 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 10000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the PORSCHE PANAMERA 4.8 Turbo S PDK?
The PORSCHE PANAMERA 4.8 Turbo S PDK is priced from R2 110 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all PORSCHE PANAMERA variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the PORSCHE PANAMERA 4.8 Turbo S PDK?
Official combined fuel consumption is 12.2, with urban driving at 18 and highway at 8.9. The 100 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the PORSCHE PANAMERA 4.8 Turbo S PDK have?
The PORSCHE PANAMERA produces 405kW@6000 of power and 800Nm@2250 of torque from its 4806 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the PORSCHE PANAMERA 4.8 Turbo S PDK come with?
The PORSCHE PANAMERA comes with a 36 year / 90 000 km warranty. Services are due every 10 000 km.